آخرین اخبار
کد خبر: ۱۰۷۱۱۶
تاریخ انتشار: ۰۷ تير ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۹
بازخوانی بیانات رهبری خطاب به دستگاه قضا به مناسبت هفته قوه قضاییه:
رهبر انقلاب در بین سال‌های ۸۶ تا ۹۰ برخورد جدی با مفسدان اقتصادی، کاهش زمان دادرسی‌ها، توجه به زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری، تأثیرناپذیری از حب و بغض‌ها و جریان سازی‌های سیاسی، ضرورت افزایش اقتدار و اعتماد عمومی را به عنوان مسائل ضروری دستگاه قضا مطرح کردند.
حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب هر ساله در هفته قوه قضائیه با مسئولان دستگاه قضایی دیدار می‌کنند.

معظم له در این دیدارهای سالانه بر اساس نیازهای روز جامعه رهنمودها و توصیه‌هایی را برای مسئولان دستگاه قضا خواهند داشت که می‌توان آن را بهترین نقشه راه برای این دستگاه مهم کشور دانست.

 برخی از رهنمودهای رهبری به مسئولان قضایی کشور طی 15  سال گذشته در ادامه آمده است:

این رهنمودهای 15 ساله را در 3 بخش 5 ساله خواهید خواند.

رهبر معظم انقلاب بین سالهای 81 تا 85 مقابله با تاثیرپذیری از زرمندان و سیاسیون، جلب روزافزون اعتماد مردم به دستگاه قضا، ضرورت رفتار عادلانه با محکومین، گسترش دانش قضایی و مبارزه با جرم و تخلف و اجرای قاطعانه عدالت را مهمترین مسائل مربوط به دستگاه قضایی برشمردند.

لازمه امنیت اقتصادی برخورد جدی با مفسدان اقتصادی است

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب سال 86 در دیدار رئیس، مسئولان و جمعی از قضات و کارکنان دستگاه قضایی، کارآیی و کارآمدی قوه قضاییه را در دستیابی نظام اسلامی به اهداف خود، بسیار مهم ارزیابی و تأکید کردند: یکی از مهم‌ترین وظایف دستگاه قضایی استقرار امنیت در ابعاد اجتماعی، اقتصادی، اخلاقی و حیثیتی، و برخورد قاطع، بی ملاحظه و عبرت آموز با متجاوزان به قانون است.

رهبر انقلاب اسلامی، اجرای عدالت، احقاق حق، قانون‌گرایی، ایستادگی در مقابل زورگویان و فرصت طلبان، و ایجاد احساس آرامش و امنیت در جامعه را از وظایف قوه قضاییه برشمردند و افزودند: لازمه امنیت اقتصادی برخورد جدی با مفسدان اقتصادی است و این تصور که برخورد با مفسدان اقتصادی موجب ناامنی اقتصادی می شود، صحیح نیست.

حضرت آیت الله خامنه ای، برخورد قاطع با متخلفان به ویژه در داخل دستگاه قضایی را مایه دلگرمی مردم دانستند و افزودند: نظارت جدی بر عملکرد مجموعه دستگاه قضایی، استفاده از فناوری‌های نوین، و برنامه‌ریزی و نظام مند عمل کردن، زمینه ایجاد اطمینان در مردم را بیش از پیش فراهم خواهد کرد.

ایشان همچنین مسئولان دستگاه قضایی را به حداکثر استفاده از شرایط کنونی به منظور ارائه یک نمونه ملموس از دستگاه قضای اسلامی توصیه کردند.

کاهش مدت زمان دادرسی‌ها یکی از اولویت‌های قوه قضائیه است

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب سال 87 و همزمان با هفته قوه قضائیه، تلقی عمومی از دستگاه قضایی به عنوان پناهگاه مظلومان را نقطه مطلوب و هدف اصلی برشمردند و با اشاره به نقش بسیار مهم و سنگین قوه قضاییه در اجرای عدالت تأکید کردند: مطالبه هفت سال پیش از سران قوا برای مبارزه جدی و قاطعانه با مفاسد اقتصادی همچنان به روز است.

رهبر انقلاب هدف از اجرای این سیاست‌ها را رساندن قوه قضاییه به جایگاه شایسته خود در جامعه اسلامی دانستند و خاطرنشان کردند: این جایگاه شایسته، همان به وجود آمدن احساس عمومی مبنی بر مأمن بودن قوه قضاییه و اجرای عدالت در این قوه است.

ایشان ارزیابی مستمر درخصوص میزان حرکت و پیشرفت به سوی نقطه مطلوب را یکی از اولویت‌های مهم برشمردند و تأکید کردند: باید دائماً بررسی شود که چه میزان از اهداف سیاست‌های کلی قوه قضاییه تحقق یافته است و این بررسی مستمر باید شاخص و معیار حرکت باشد.

حضرت آیت الله خامنه ای تلاش پیگیر برای کاهش مدت زمان دادرسی‌ها را از دیگر اولویت های قوه قضاییه دانستند و خاطرنشان کردند: به عموم پرونده ها باید با سرعت، دقت و قاطعیت و به دور از جنجال رسیدگی شود.

تحقق عدالت نیازمند زیرساخت های نرم افزاری و سخت افزاری متعدد است

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی امروز در دیدار رئیس و مسئولان قوه قضاییه در سال 88،‌ اصلی‌ترین وظیفه این قوه را تأمین عدالت، و تحقق آن را در گرو عمل به قانون دانستند و با اشاره به مسائل اخیر کشور تأکید کردند: حل و فصل قضایا از طریق معیارهای قانونی امکان پذیر است و همه نخبگان، فعالان و جناح های سیاسی از هر دو طرف نیز باید از هرگونه تحریک احساسات و ایجاد خلل در یکپارچگی ملت پرهیز کنند.

حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر اینکه تحقق عدالت بسیار سخت و نیازمند زیرساخت های نرم افزاری و سخت افزاری متعددی است افزودند: تأمین عدالت در جامعه علاوه بر همه این زیرساخت‌ها نیازمند توکل بر خدا و عزم راسخ است که این روحیه باید در قوه قضاییه گسترش یابد.

ایشان خاطرنشان کردند: مهم‌ترین مسئله نتیجه و خروجی کار است که اگر این خروجی عدالت باشد، در پیشگاه خداوند متعال، مردم و نفس خود سرافراز خواهیم بود.

یکی از سخت‌ترین کارها در قوه قضائیه تأثیرناپذیری از حب و بغض‌ها و جریان سازی‌های سیاسی است

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار سال 89 خود با رئیس و مسئولان قوه قضاییه، دستگاه قضایی را یکی از بخش‌های بسیار حساس نظام اسلامی دانستند و با تأکید بر لزوم حمایت همه دستگاه‌های کشور از قوه قضاییه، خاطرنشان کردند: یکی از وظایف مهم قوه قضاییه، خارج نشدن از جاده عدل و انصاف و تأثیرناپذیری از جو سازی‌های سیاسی، و حب و بغض ها در قضاوت و صدور احکام است.

ایشان مسئولان ارشد قوه قضاییه را هم انسان‌هایی پاک، سالم و خوش سابقه دانستند و خاطرنشان کردند: در سطح قوه قضاییه نیز قضات فاضل، روشن بین، شجاع و درست کردار کم نیستند، که همه این موارد از زمینه های امیدواری در دستگاه قضایی است.

حضرت آیت الله خامنه ای تجدید نظر در قوانین و مقررات داخل قوه قضاییه و برطرف کردن تعارض قوانین و اصلاح عدم انطباق رأی دادگاه‌های بدوی با دادگاه‌های بعدی را نیز از جمله نیازهای دستگاه قضایی خواندند و افزودند: یکی از مهم‌ترین مسائل در قوه قضاییه که از سخت‌ترین کارها به شمار می آید، تأثیرناپذیری از حب و بغض ها و جریان سازی‌های سیاسی است.

اقتدار و اعتماد عمومی دو رکن اصلی و مورد نیاز قوه قضاییه

حضرت آیت الله خامنه ای در سال 90، اقتدار و اعتماد عمومی را دو رکن اصلی مورد نیاز قوه قضاییه برشمردند و تأکید کردند: اقتدار قوه قضاییه با تأمین زیرساخت‌های مناسب انسانی و فنی به‌وجود می آید.

ایشان افزودند: تربیت انسان‌های شایسته، فاضل، امین و درستکار و همچنین ابتکار و نوآوری، وضع قوانین صحیح و بهره‌گیری درست و بر اساس تشخیص عقلی، از پیشرفت‌های گوناگون فنی و سازمانی، زمینه ساز استحکام درونی قوه قضاییه و اقتدار آن خواهد بود.

رهبر انقلاب اسلامی لازمه جلب اعتماد عمومی به عنوان دومین رکن مورد نیاز قوه قضاییه را، تأمین عدالت دانستند و تأکید کردند: تبدیل شدن عدالت به جریانی فراگیر و دائمی در قوه قضاییه نیازمند تقوا، نگاه بی طرفانه در حوادث کوچک و بزرگ، و عملکرد دقیق و حکیمانه به قانون است.

رهبر انقلاب اسلامی سخنان خود با اشاره به پیشرفت‌های قوه قضاییه از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون و در دوره های مختلف خاطرنشان کردند: در دوره فعلی نیز شخصیت برجسته ای از لحاظ علم، ابتکار، نشاط، انگیزه و همت در رأس قوه قضاییه قرار دارد و اقدامات عالمانه و مبتکرانه تحسین برانگیزی انجام گرفته است.
نام:
ایمیل:
* نظر: