آخرین اخبار
کد خبر: ۱۱۱۶۱۶
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۶ - ۰۸:۲۳
مسؤول ناحیه بسیج دانشجویی فارس خبر داد:
مسؤول ناحیه بسیج دانشجویی فارس از برگزاری سومین جشنواره بزرگ فعالیت‌های برتر دانشجویان این استان خبر داد.
به گزارش تنویر، اسماعیل قزل‌سفلی در جمع مسؤولان بسیج دانشجویی دانشگاه‌های شهر شیراز اظهار داشت: سومین جشنواره بزرگ فعالیت‌های برتر دانشجویان استان فارس از بخش‌های هنری و ادبی با عنوان رویش، فرهنگی و ورزشی با عنوان پویش، نشریات و شبکه‌های اجتماعی با عنوان انعکاس، علمی با عنوان پندار، قرآنی با عنوان ترنم وحی، صالحین و فعالیت‌های برتر جهادی برای رقابت سالم، عرضه و نمایش دستاوردهای بالقوه دانشجویان دانشگاه‌های استان تشکیل‌شده است.

وی بابیان اینکه سومین جشنواره بزرگ فعالیت‌های برتر دانشجویان استان فارس ویژه دومین یادواره سردارن و 385 شهید دانشجوی این استان برگزار می‌شود، افزود: این جشنواره هرساله در بخش‌های مختلف برگزارشده است که در سال پیش رو بسیج دانشجویی فارس در نظر دارد این بخش را در قالب یک جشنواره با عنوان «فعالیت‌های برتر دانشجویان بسیجی فارس» برگزار کند و آثار دانشجویان در بخش‌های مختلف پذیرش می‌شود که آثار برگزیده از میان آن‌ها انتخاب و در آئین پایانی جشنواره معرفی خواهد شد.

مسؤول ناحیه بسیج دانشجویی استان فارس خاطرنشان کرد: شناسایی و کشف استعدادهای بالقوه دانشجویان دانشگاه‌ها در جهت بالفعل کردن این استعدادها در فعالیت‌های فرهنگی دانشجویی، ترویج فعالیت‌های خودجوش فرهنگی در سطح دانشگاه‌ها و حمایت از این حرکت‌ها در سطح دانشگاه‌ها، تجلیل از فعالیت‌های برتر علمی دانشجویان دانشگاه‌ها و از اهداف این جشنواره است.

جشنواره فرهنگی، ورزشی (پویش)

قزل سفلی بابیان اینکه بخش فرهنگی، ورزشی جشنواره با عنوان پویش برگزار می‌شود ادامه داد: این بخش در رشته‌های تیراندازی و تنیس روی میز ویژه برادران و خواهران و دومیدانی ویژه برادران در ماده‌های 100، 400، 1500، 3000 متر و پرش طول برگزار می‌شود.

جشنواره نشریات دانشجویی و شبکه‌های اجتماعی (انعکاس 3)

وی بابیان اینکه در بخش نشریات دانشجویی باید 3 نسخه از نشریه دانشجویی چاپ‌شده از بازه زمانی مهر 95 تاکنون به دبیرخانه ارسال شود تصریح کرد: نشریات ارسالی در سه پارامتر محتوا، طراحی و استمرار در چاپ داوری می‌شوند.

مسؤول ناحیه بسیج دانشجویی استان فارس بابیان اینکه مطالب ارسالی باید در قالب‌های تیتر برتر، مقاله و یادداشت، گزارش، مصاحبه، طنز، تصویرسازی و کاریکاتور، متون ادبی، لگو، صفحه‌آرایی باشد گفت: موضوعات مطالب ارسالی شامل صنفی و دانشگاهی، اقتصاد مقاومتی و مزیت‌های استانی، تولید و اشتغال، شهدای دانشجو و شهدای دانشجوی مدافع حرم، مواجهه تخصصی و مطالبه گری بومی فارس، مسائل اجتماعی (امربه‌معروف و نهی از منکر، آسیب‌های اجتماعی شهری و.)، انتخابات، آسیب‌های زندگی دانشجویی، خوابگاهی و مبارزه با مفاسد اقتصادی است.

جشنواره فعالیت‌های برتر علمی (پندار)

قزل سفلی در ادامه از برگزاری جشنواره فعالیت‌های برتر علمی با عنوان پندار خبر داد و تصریح کرد: این رقابت در دو سطح علمی، پژوهشی و فعالیت‌های میدانی انجام می‌شود.

وی بیان داشت: در سطح اول رقابت، فعالیت‌های علمی، پژوهشی دانشجویی شامل کتاب، مقالات علمی، پایان‌نامه‌ها، طرح‌های پژوهشی و طرح‌های کارآفرینی، اختراعات و ابتکارات دانشجویی برگزار می‌شود.

مسؤول ناحیه بسیج دانشجویی استان فارس بابیان اینکه در سطح دوم رقابت و بخش ویژه، فعالیت گروهی در این جشنواره در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و در موضوع اقتصاد دانش‌بنیان و همچنین مطالبه گری در این راستا است.

قزل سفلی اضافه کرد: در این بخش فعالیت‌هایی که در راستای ایجاد و تقویت اقتصاد دانش‌بنیان در انواع فعالیت شامل اختراع، طرح مطالعاتی، کارگاه کارآفرینی و شرکت دانش‌بنیان موردبررسی و عناوین برتر مورد تجلیل و تقدیر قرار می‌گیرند که البته هر نوع طرح کارآفرینی دیگر برخوردار از ویژگی نو بودن می‌تواند در این جشنواره شرکت کند.

وی بابیان اینکه محورهای جشنواره پندار، کشاورزی شامل اصلاح الگوی کشت، آسیب‌شناسی روش‌های کشاورزی، شیوه‌های نوین متناسب با اقلیم استان، تأمین امنیت غذایی و کشاورزی ارگانیک، معرفی ظرفیت‌های نو در عرصه اقتصاد کشاورزی استان و گیاهان دارویی و...، مکانیزاسیون کشاورزی استان فارس و فرصت‌ها و ضعف‌ها، توسعه صنایع پایین‌دستی محصولات کشاورزی و بسته‌بندی، فرآوری، نگهداری از محصولات خام، کاهش ضایعات کشاورزی و بهره‌برداری از آن، بازاریابی داخلی و خارجی محصولات کشاورزی و حذف واسطه‌گری و بهره‌برداری از ظرفیت دام، طیور و آبزیان در راستای توسعه پایدار است افزود: محور صنعت شامل بازاریابی داخلی و خارجی محصولات صنایع استان، آسیب‌شناسی نظام مالی صنایع استان، چالش‌های مدیریتی در بنگاه‌های صنعتی، اقتصاد کار و نقش آن در رونق صنعت، نقش مناطق ویژه اقتصادی شهرک‌های صنعتی در رونق صنایع، صنایع کوچک و متوسط و نقش آن‌ها در افزایش سهم صنعت در اقتصاد استان، صنعت فارس و توسعه استان، فرصت‌ها و تهدیدها و چالش‌های قانونی پیش روی صنعت استان فارس است.

مسؤول ناحیه بسیج دانشجویی استان فارس یکی دیگر از محورهای جشنواره پندار را گردشگری و صنایع‌دستی  عنوان و خاطرنشان کرد: این قسمت شامل بازاریابی داخلی و خارجی محصولات صنایع‌دستی، شیوه‌های نوین برند سازی محصولات صنایع‌دستی استان، توریسم درمانی و گردشگری سلامت و توسعه فارس، نوآوری در روش‌های معرفی ظرفیت های گردشگری استان فارس، جاذبه های نوین، معماری شهری، المان های بومی، گردشگری مذهبی، سومین حرم اهل بیت، ثروت های آیینی، صنایع دستی فارس و راهکارهای حمایت صنعتگران استان است.

قزل سفلی بیان کرد: علاقمندان برای کسب طالاعات بیشتر به دبیرخانه جشنواره به نشانی فارس، شیراز، میدان امام حسین (ع)، ناحیه بسیج دانشجویی استان فارس، مدیریت علم و اقتصاد یا سایت جشنواره به نشانی www.Pendar-fars.ir مراجعه کنند.

جشنواره قرآنی ترنم وحی

وی جشنواره قرآنی ترنم وحی را یکی دیگر از بخش های جشنواره فعالیت های برتر دانشجویان استان فارس برشمرد و افزود: بخش قرآن شامل دو قسمت شفاهی و کتبی بوده که بخش شفاهی شامل قرائت، ترتیل، حفظ 1 جزء،3 جزء،5 جزء،10 جزء، 20 جزء، حفظ کل، اذان، تواشیح و بخش کتبی شامل رشته ترجمه و مفردات (جزء 29 و 30) با ترجمه آیت ا... مکارم شیرازی است.

مسؤول ناحیه بسیج دانشجویی استان فارس ادامه داد: بخش عترت شامل دو قسمت شفاهی و کتبی بوده که بخش شفاهی شامل سخنرانی با موضوع اهل بیت (ع) و بخش کتبی مسابقه کتابخوانی با موضوع «انسان 250 ساله» از مقام معظم رهبری است.

جشنواره تربیتی صالحین

قزل سفلی با اشاره به بخش تربیتی صالحین جشنواره فعالییت های برتر دانشجویان استان فارس اظهار داشت: محور های جشنواره در بخش های حلقه برتر، سرمربی، سرگروه است و در بخش ویژه حوزه و پایگاه های بسیج دانشجویی که در آن روح نگاه تربیتی در تمام بدنه و تشکیلات بسیج دانشجویی حاکم شده باشد تجلیل می شود.

وی بیان داشت: علاقمندان برای کسب اطلاعات و توضیحات بیشتر به سایت جشنواره به آدرس www.bsofestival.ir مراجعه کنند.

جشنواره ایده ها و فعالیت های جهادی

مسؤول ناحیه بسیج دانشجویی استان فارس با بیان اینکه جشنواره ایده ها و فعالیت های جهادی با اهداف شناسایی ایده های برتر جهادی، معرفی فعالیت های اثرگزار در حوزه های مختلف حرکت های جهادی، انعکاس فعالیت های جهادی با استفاده از ابزار هنر و رسانه، ترویج و تبلیغ فعالیت های جهادی در محیط های دانشجویی و دانشگاه ها، ارتباط بیش از پیش فعالین جهادی نخبه با یکدیگر و استفاده از تجربه و الگوهای موفق جهادی برگزار می شود، گفت: این جشنواره در دو بخش فعالیت ها و ایده ها ی برتر جهادی و انعکاس رسانه ای (مستند، عکس) فعالیت های جهادی برگزار می شود.

قزل سفلی ادامه داد: در بخش نخست هر گونه ایده و فعالیت در اردوهای جهادی که در حوزه اثر بخشی بر مخاطبین جهادی (مردم منطقه و یا جهادگران) دارای غنی و محتوای خوبی برای الگو گیری و بهره برداری در دیگر گروه ها را شامل می شود و حوزه های ارسال آثار (اقتصاد مقاومتی، آسیب های اجتماعی، پژوهش های جهادی، محرومیت زدایی) در قالب مقاله و یا طرح پژوهشی است.

وی تصریح کرد: در بخش انعکاس رسانه ای (مستند، عکس)، ارسال تصاویر و عکس های سوژه ای و برتر گروه های جهادی و همچنین مستند و فیلم کوتاه در حوزه های مختلف کاری گروه های جهادی شامل معرفی عرصه های فعالیت جهادگران، انعکاس محرومیت در مناطق فعالیت گروه های جهادی و... است.

جشنواره فرهنگی، هنری، ادبی با عنوان رویش

ناحیه بسیج دانشجویی استان فارس با بیان اینکه بخش های جشنواره فرهنگی، هنری، ادبی با عنوان رویش 3، ادبیات (شعر کلاسیک، شعر نو و داستان کوتاه) با موضوعات ایران پایگاه تمدن اسلامی، حجاب و عفاف، نماز، طنز اجتماعی و معضل بیکاری است اضافه کرد: هنرهای تجسمی (پوستر، عکس، کاریکاتور) باموضوعات سبک زندگی بومی و محلی منطبق بر احکام دینی، رسم و آیین های برگرفته از اندیشه اسلام، اشرافی‌گری و مصرف‌گرایی، رابطه دانشگاه و بازار کار و کالای ایرانی بخریم از بخش های جشنواره است.

قزل سفلی با بیان اینکه بخش ویژه خوشنویسی با موضوع «صلوات خاصه» و «جملات برگرفته از کتاب خدمات متقابل اسلام وایران» است ادامه داد: بخش ادبیات نمایشی (فیلم نامه نویسی و نمایشنامه نویسی) باموضوعات پدیده تکفیری گری و داعش، شهدای مدافع حرم، انتظار فرج، اقتصاد مقاومتی، آسیب های اجتماعی (حاشیه نشینی، فضای مجازی، طلاق) است.

وی با بیان اینکه بخش فیلم کوتاه، انیمیشن، استنداپ کمدی، تئاتر خیابانی با موضوعات اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال، معضل بیکاری، اعتیاد و مطالبات صنفی است افزود: بخش موسیقی (سنتی، مقامی، تلفیقی) با موضوعات رسم و آیین های برگرفته از اندیشه دینی، آوازه ها و موسیقی های آیینی- بومی ویژه اعیاد مذهبی و ملی سبک زندگی بومی – محلی، شهدای مدافع حرم استان و جریان مقاومت اسلامی برگزار می شود.

این مقام مسؤول اظهار داشت: دبیرخانه مرکزی به نشانی شیراز، میدان امام حسین (ع)، ناحیه بسیج دانشجویی استان فارس، دبیرخانه جشنواره فعالیت های برتر دانشجویان بسیجی دانشگاه های فارس با شماره تماس 07132332061 و 07138125345 است.

قزل سفلی با بیان اینکه آخرین مهلت ارسال آثار 15 دی ماه 1396 است ادامه داد: علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر و شرکت در جشنواره به سایت www.bsofestival.ir مراجعه کنند و دفاتر بسیج دانشجویی دانشگاه های استان فارس نیز پاسخگو خواهند بود.
نام:
ایمیل:
* نظر: