چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷
berooz
۱۳:۴۲:۳۴
کد خبر: ۱۱۳۲۱۲
تاریخ انتشار: ۰۴ آذر ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۰
در حاشیه برپایی شانزدهمین نمایشگاه کتاب فارس، از مقام ادبی آیت الله حائری شیرازی در غرفه «شب های هنر و آگاهی» بسیج هنرمندان این استان تجلیل به عمل آمد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج هنرمندان فارس  همزمان با برپایی شانزدهمین نمایشگاه کتاب فارس، «شب های هنر و آگاهی» بسیج هنرمندان این استان برنامه های متنوع فرهنگی ـ هنری را اجرا می کند.

یکی از مهم ترین و اصلی ترین برنامه های این غرفه، تجلیل از مقام ادبی آیت الله حائری شیرازی، امام جمعه اسبق شیراز با حضور و سخنرانی آیت الله علی اکبر کلانتری، نماینده مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری بود.

این برنامه عصر جمعه، 3 آذرماه با حضور جمعی از فرهنگوران و اندیشمندان عرصه شعر و ادب استان فارس در غرصه «شب های هنر و آگاهی» برپا شد.

محمدعلی حائری، فرزند آیت الله حائری شیرازی در این مراسم با بیان اینکه میان اهالی نگاه و نظر تفاوت است، این عالم ربانی را از متأخرین اهل نظر دانست و گفت: اهل نظر کسانی هستند که وقتی اتفاقی رخ می دهد درباره آن اندیشه می کنند.

وی با یادآوری حدیثی از ائمه معصومین مبنی بر اینکه اگر مؤمنی اعمال خود را برای خدا خالص کند، خداوند نیز چشمه های حکمت را از قلبش به زبانش جاری می کند، گفت: آیت الله حائری با اینکه همواره در حال مطالعه هستند ما برای هیچ منبر و سخنرانی کتاب نمی خوانند بلکه مطالعات ایشان آنقدر نسبت به موضوعات مختلف زیاد است که نیازی به چنین کاری نیست.

حائری اظهار کرد: ایشان مطالبی را که بیان می کند به خاطر نظربینی است که دارند و در نظربینی های خود از تمثیل های بسیار مفید استفاده می کند.

وی با اشاره به کتاب «آیینه تمام نما»، تألیف آیت الله حائری گفت: در این کتاب نمونه های زیبا و بارزی از تمثیل های آیت الله حائری درباره وقایع مهم اسلام نظیر عاشورا را می خوانیم.

فرزند آیت الله حائری یادآور شد: ایشان یک شخصیت سیاسی مشخص دارد و همیشه در هر حوزه ای که قرار داشته اند، مقبولیت را فدای مشروعیت کرده اند.

 وی همچین این نکته را بیان کرد که آیت الله حائری در کنار این طبع لطیف و روح و روان جاری که دارند، فقیه بسیار صلب، محکم و استوار است به عنوان مثال ایشان 30 سال فریاد زدند که نظام بانکداری ما ربوی است و اکنون همه علما و مراجع نیز با ایشان هم نوا شده اند.

 

 

آیت الله علی اکبر کلانتری، نماینده مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری نیز در این مراسم به تبیین شخصیت چند بعدی و جامع الاطراف آیت الله حائری پرداخت و گفت: یکی از ویژگی های ایرانیان این است که برخلاف غربی ها معمولاً در دوران حیات قدر علما و شخصیت های علمی را کمتر می دانند در حالی که هیچ دین و آیینی به اندازه دین ما به اهمیت و جایگاه علم دانشمندان و علما تأکید نکرده است.

وی با یادآوری این نکته که در قرآن کریم بیش از 700 مرتبه کلمه علم و مشتقات علم به کار رفته است، گفت: نبی مکرم اسلام(ص) فرمود بعد از پیامبران، در نزد خداوند گرامی ترین افراد دانشمندان هستند که ادامه دهنده راه پیامبران علما هستند.

آیت الله کلانتری با بیان اینکه درباره این شخصیت والامقام گفتنی زیاد است که باید همایش هایی برای آن برگزار کرد، افزود: ویژگی های آیت الله حائری بسیار فراوان است هم به لحاظ اخلاقی و اخلاص، تواضع ساده زیستی، دوری از زخارف دنیوی و منش الهی و برخورداری از حاکمه اخلاقی، یعنی از جنبه های شخصیت والامقام جمع تعبد و تعقل همراه با عقلانیت و خردورزی است .

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: یکی از منابع استنباطی ما عقل است اما معمولا در طول تاریخ فقاهت آن طور که باید و شاید از این عقل بهره کافی گرفته نشده است، اما آیت الله حائری به معنای واقعی کلمه بر تعقل تأکید دارند.

وی در ادامه نگاهی به نظرات آیت الله حائری درباره ربا و همچنین پول ثابت و اقتصاد داشت و ادامه داد: یکی از دیدگاه های ایشان این است که تا زمانی که اقتصاد مقاومتی محقق نشود، رباخواری و تبعات آن برچیده نمی شود لذا اخیرا طرحی به رئیس مجلس ارائه کردند بلکه تصویب و در جامعه اجرایی شود.

آیت الله کلانتری اظهار کرد: جنبه دیگر این عالم ربانی اهتمام ویژه بر علوم انسانی اسلامی است که واقعا باور دارند مادامی که علوم انسانی دانشگاه های ما بومی و مبتنی بر موانع دینی و قرآنی نشوند جامعه ما دچار انواع مشکلات و معضلات خواهد بود زیرا مدیران و کارگزاران ما همین پرورش یافتگان علوم انسانی هستند و اگر بنا باشد اینان مصرف کننده علوم وارداتی و تجربی و غربی باشند که با هزار و یک مشکل مواجه است و با مبانی ما نمی خوانند، قطعاً مدیران جامعه ما همان راهی می روند که قبل از انقلاب طی کردند.

عضو مجلس خبرگان رهبری تأکید کرد: برای اینکه انقلاب اسلامی محقق شود و به آرمان هایش برسد راهی جز بومی کردن علوم انسانی و اسلامی کردن آن ها نداریم و این چیزی است که آیت الله حائری از گذشته بر روی آن پافشاری و تأکید فراوان دارد.

وی همچنین گفت: یکی از ویِژگی های آیت الله حائری نکته بینی و نکته پردازی است که ایشان در بهره برداری از آیات و روایات از آن بهره می جویند. معمولا ما آیات را می خوانیم و مروری می کنیم اما به همان ظاهر اکتفا می کنیم و کمتر در عمق وارد می شویم اما ایشان انصافا بسیار جالب و زیبا از همان ظواهر آیات و روایات نکات بسیار جالب و دقیق به یک معنا تعبیر می شود گفت انجام می دهند.

 آیت الله کلانتری، ویژگی دیگر آیت الله حائری را بهره گیری از تمثیل و بیان واقعیات و زیبایی های آموزه های اسلامی در قالب مثال و تمثیل برشمرد و گفت: ایشان با یک مثال کوتاه مطالب مدنظر را برای اقشار مختلف مردم بیان می کنند.

وی، آیت الله حائری را یک شخصیت جامع الاطراف، فقیه همراه با خردورزی و باریک بینی و ازدیاد نکات و ظرایف توصیف کرد و برای سلامت ایشان که هم اکنون در بستر بیماری هستند، طلب خیر و شفای عاجل کرد.

بنا بر این گزارش، در ادامه این مراسم علاوه بر بیان گوشه هایی از کتاب «آیینه تمام نما» آیت الله حائری که با موضوع عاشورا به رشته تحریر در آمده است، از جدیدترین کتاب این عالم ربانی به نام «حکومت جهانی خدا» شامل 70 نکته اعتقادی رونمایی شد.

نام:
ایمیل:
* نظر: