آخرین اخبار
کد خبر: ۱۱۳۴۱۱
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۲
سخنگو و معاون روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی:
سردار شریف گفت: به سی و یک سپاه استانی ماموریت داده شده با توجه به ظرفیت های موجود بازسازی روستاهای زلزله زده را بر عهده بگیرند.
به گزارش تنویر، سردار رمضان شریف سخنگو و معاون روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حاشیه حضور در شهرستان ارسنجان استان فارس فعالیت های این نهاد را در زمینه امدادرسانی، بازسازی و احیای مناطق زلزله زده غرب کشور تشریح کرد.

وی افزود:  سپاه پس از حضور در فرایند امداد رسانی در زلزله بم و براساس تجربیات کسب شده در این زلزله دستورالعملی را برای  نحوه واکنش به بلایای طبیعی تدوین کرد که در زلزله ورزقان تمرین و اصلاح شد و بر این اساس سپاه با یک چشم انداز روشن وارد فرایند امدادرسانی به مردم زلزله زده کرمانشاه شد.

معاون روابط عمومی کل سپاه با بیان اینکه سپاه براساس این دستورالعمل سه مرحله اصلی را برای امداد رسانی به مناطق زلزله زده غرب کشور در دستور کار قرار داده است، گفت: در مرحله اول و ساعات ابتدایی وقوع زلزله یگان های نیروی زمینی سپاه و نیروهای بسیجی محلی به کمک زلزله زدگان شتافتند و با کمک نیروی هوافضای سپاه انتقال مجروحان و امدادگران انجام شد.

وی ادامه داد: در مرحله دوم بیمارستان های ثابت و صحرایی سپاه که مجموعه ای مجهز هستند در مناطق زلزله زده برپا شدند، این بیمارستان ها همان مجموعه ای هستند که در ایام مختلف سال و در مناطق محروم کشور به مردم خدمت رسانی می کنند.

سردار شریف با بیان اینکه سومین کار مهم سپاه تلاش برای بازگشایی راه های مواصلاتی و جاده هایی بود که بر اثر زلزله مسدود شده بودند، گفت: قرارگاه سازندگی سپاه با تعداد زیادی ماشین آلات و دستگاه های مهندسی فرآیند بازگشایی راه های مواصلاتی را در دستور کار قرار داد.

وی خاطرنشان کرد: فرمانده کل سپاه روز دوم وقوع زلزله در مناطق زلزله زده حضور یافت و با دستور ایشان امکانات موردنیاز نظیر چادر و مواد غذایی از شش استان همجوار به مناطق زلزه زده کرمانشاه ارسال شد.

معاون روابط عمومی کل سپاه با بیان اینکه براساس قانون اسکان موفقت و دائم زلزله زدگان وظیفه دولت است و به بنیاد مسکن سپرده شده است، گفت: در جریان زلزله ورزقان تجربه خوبی از همکاری موثر سپاه با بنیاد مسکن بدست آمد بصورتی که منجر به ساخت هفت هزار واحد مسکونی برای مردم و دوازده هزار واحد نگهداری برای دام ها شد.

وی ادامه داد: در زلزله کرمانشاه سپاه در راستای همکاری و توافق با بنیاد مسکن از ظرفیت قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) استفاده می کند و به سی و یک سپاه استانی نیز ماموریت داده شده با توجه به ظرفیت های موجود بازسازی روستاهای زلزله زده را بر عهده بگیرند.

سردار شریف ادامه داد: هر سپاه استانی بازسازی دو تا هفت روستای زلزله زده را با استفاده از ظرفیت بسیج سازندگی بر عهده گرفته و زیرساخت ها نیز توسط قرار گاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) تامین می شوند.

وی با اشاره به اعتماد مردم و مسئولان به نوع مدیریت و توانمندی سپاه که برآمده از تجربیات این نهاد در دفاع مقدس است، گفت: با وجود اینکه تهیه و ساخت کانکس با توجه به حجم بالای نیاز مناطق زلزله زده و پراکندگی جغرافیای مناطق آسیب دیده کار بسیار سختی است اما سردار عبداللهی فرمانده قرار گاه خاتم النبیاء (ص) پس از حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله العالی) در مناطق زلزله زده قول داد کارگاه ویژه ای را برای تولید کانکس تجهیز کند.

معاون روابط عمومی کل سپاه با بیان اینکه این کارگاه از تولید روزانه یکصد کانکس تا پایان هفته به تولید روزانه چهارصد کانکس خواهد رسید، گفت: روزانه تا صد و پنجاه کانکس از تهران به مناطق زلزله زده ارسال می شوند که پس از آماده سازی زیرساخت ها در مناطق زلزله زده نصب می شوند.

وی با بیان اینکه سپاه تا پایان اسکان دائم زلزله زدگان در کنار مردم خواهد بود، گفت: زمان مورد نیاز برای اسکان دائم یک سال اعلام شده است اما امیدواریم همچون زلزله ورزقان با همکاری سایر دستگاه ها سپاه تعهد خود را بسیار زودتر از زمان اعلام شده به پایان برساند.

سردار شریف خاطرنشان کرد: سپاه فجر استان فارس بازسازی هفت روستای زلزله زده را در غرب کشور بر عهده گرفته است.
نام:
ایمیل:
* نظر: