آخرین اخبار
کد خبر: ۱۱۶۹۹۲
تاریخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۴
مدیرکل گمرکات استان فارس گفت: صادرات این استان در فروردین‌ماه ۹۷ نسبت به مدت مشابه سال گذشته از لحاظ وزن ۹۱ درصد و از لحاظ ارزش ۳۱ درصد رشد داشته است/مدیرکل گمرک استان فارس همچنین از کاهش ۴۷ درصدی واردات کالا به این استان خبر داد.


    شیراز| صادرات استان فارس 91 درصد افزایش یافت

خداداد رحیمی  اظهار داشت: در فروردین ماه 97 مقدار 24 هزار و 323 تن کالا به ارزش 15 میلیون و 789 هزار و 306 دلار از طریق گمرکات استان فارس به خارج از کشور صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از لحاظ وزن 91 درصد و از لحاظ ارزش 31 درصد رشد داشته است.  

وی بیان کرد: در مدت مذکور کالاهای صادراتی فارس به 25 کشور از جمله عراق، افغانستان، قطر، هند، امارات متحده عربی، کویت، آلمان، اتریش رومانی، ترکیه و پاکستان صادر شده است.

مدیرکل گمرگات فارس عنوان کرد: محصولات لبنی، رب گوجه فرنگی، شبکه از مفتول آهنی یا فولادی، خرما، اوره، سیمان، شیره و عصاره شیرین بیان، فرش و سایر کفپوش‌ها، کاشی و سرامیک و خمیرهای غذایی بیشترین حجم صادرات را به خود اختصاص داده است.

رحیمی با بیان اینکه در فرودین‌ماه 97 در بین کالاهای صادراتی استان فارس رب گوجه‌فرنگی از لحاظ وزن 66 درصد و از لحاظ ارزش 64 درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته است، عنوان کرد: کیفیت محصول، بسته‌بندی مناسب و بازاریابی صادرکنندگان استان به ویژه در کشورهای حوزه خلیج فارس سبب افزایش صادرات رب گوجه فرنگی شده است.

واردات استان فارس ۴۷ درصد کاهش یافت

    خداداد رحیمی همچنین اظهار داشت: در فرودین‌ماه 97 مقدار 538 تن کالا به ارزش 2 میلیون و 194 هزار و 607 دلار از طریق گمرکات استان فارس وارد کشور شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از  نظر وزن 47 درصد و از لحاظ ارزش دلاری 53 درصد کاهش داشته است.

مدیرکل گمرک استان فارس با بیان اینکه یکی از دلایل کاهش میزان واردات اولویت‌بندی کالاهای وارداتی بوده است، خاطرنشان کرد: واردات کالا از 13 کشور از جمله چین، امارات متحده عربی، پاکستان، ترکیه، هلند، سوئیس، آلمان، لتونی، اسپانیا و سوئد انجام شده است.

وی درباره تعداد مسافران ورودی از طریق مرز هوایی استان فارس نیز گفت: در فرودین ماه 97 در مجموع 47 هزار و 530 نفر از طریق مرز هوایی این استان به کشور وارد شده‌اند که 32 هزار و 324 نفر از آنها ایرانی که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 21 درصد افزایش یافته و 15 هزار و 206 نفر گردشگر خارجی بوده‌اند که نسبت به مدت مشابه سال قبل 183 درصد افزایش یافته است.

مدیرکل گمرکات استان فارس عنوان کرد: در این مدت تعداد 44 هزار و 567 مسافر نیز از طریق مرز هوایی استان فارس از کشور خارج شده‌اند که 26 هزار و 320 نفر از آنها ایرانی و 18 هزار و 247 نفر مسافر خارجی بوده‌اند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب 2 و 363 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه در سال گذشته هم‌استانی‌های عزیز تعداد 13 بسته کالاهای هدیه و سوغات به ارزش 232 دلار از طریق گمرک امانات پستی دریافت کرده‌اند و در همین مدت 296 بسته پستی به ارزش 1124 دلار به خارج از کشور ارسال کرده‌اند.


نام:
ایمیل:
* نظر: