کد خبر: ۱۲۰۵۲۸
تاریخ انتشار: ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۰
به همت قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص)
بخش اول طرح‌های توسعه منابع آب و خاک کشور در استان‌های کردستان و کرمانشاه به زودی با حضور رئیس جمهور افتتاح می‌شود.

 به گزارش تنویر، به نقل از روابط عمومی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص)، روز چهارشنبه 11 اردیبهشت‌ماه با حضور رئیس جمهور، وزیر نیرو و فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص)  بخش اول طرح‌های توسعه منابع آب و خاک کشور در استان‌های کردستان و کرمانشاه افتتاح می‌شود.

این طرح، بزرگترین پروژه آبی کشور به شمار می‌رود و در منطقه‌ای به طول 1460 کیلومتر در چهار حوزه اصلی سدسازی، کانال‌ها و شبکه‌های آبیاری و زهکشی، خطوط انتقال آب و تونل انتقال آب اجرا شده است.

نقش قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) در این طرح عظیم شامل احداث 17 سد با حجم مخزن بیش از 2.5 میلیارد مترمکعب، احداث 10 رشته تونل به طول 150کیلومتر، سامانه‌های انتقال آب، کانال، باکس و فلوم به طول 60 کیلومتر، احداث خطوط لوله فولادی به طول 650 کیلومتر و به قطر 2400 میلیمتر، ایجاد 7 ایستگاه پمپاژ، اجرای 4 شبکه آبیاری و زهکشی به وسعت 350 هزار هکتار، حفاری ژئوتکنیک به طول 35000 متر، مین‌روبی و پاکسازی منطقه تا عمق 60 سانتیمتر به وسعت 3500 هکتار است.

از جمله دستاوردهای مهم این طرح‌ها، رونق کشاورزی منطقه، اشتغال‌زایی و کاهش میزان بیکاری در استان‌های غرب کشور، جلوگیری از مهاجرت به کلان‌شهرها و امکان مهاجرت معکوس به منطقه، امکان احداث صنایع تبدیلی در منطقه و افزایش صادرات محصولات به کشورهای همسایه و بهبود شرایط زیست‌محیطی در منطقه است.

نام:
ایمیل:
* نظر: