کد خبر: ۱۲۱۳۰۳
تاریخ انتشار: ۱۷ تير ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۵
برخی گمان می‌کنند که برای کارآفرینی باید سرمایه زیاد داشت یا پشتوانه خانوادگی اما کسانی مانند سعید نوروزی این معادله را بر هم می‌زنند.
به گزارش بسیج سازندگی فارس، این روزها که امیدی به شغل‌های دولتی نیست بسیاری از جوانان به فکر راه انداختن کار و کاسبی برای خودشان هستند اما برخی گمان می‌کنند که برای کارآفرینی باید سرمایه زیاد داشت یا پشتوانه خانوادگیری، اما کسانی مانند سعید نوروزی این معادله را بر هم می‌زنند.
سرمایه ۵ میلیونی که ۲۰۰ میلیون شد


سعید نوروزی، جوان ۲۵ ساله بواناتی است که با سرمایه ۵ میلیون کار خود را شروع کرده و با همت و تلاش امروز سرمایه خود را به ۲۰۰ میلیون تومان رسانده است. نوروزی یک بار به عنوان کارآفرین نمونه استان فارس نیز انتخاب شده و امروز برای ۴ نفر به صورت مستقیم و چندین نفر به صورت غیرمستقیم کار ایجاد کرده است.

 

وی گلخانه‌دار موفق و یکی از عرصه‌های نمونه در اقتصاد مقاومتی استان است. نوروزی قصه زندگی‌اش را از سال‌ها قبل آغاز می‌کند، از زمان نوجوانی « شغل پدرم کشاورزی بود. از نظر اقتصادی وضعیت مناسبی نداشتیم برای همین از اول راهنمایی تا دانشگاه هم درس می‌خواندم و هم کار می‌کردم. کارگر مردم بودم و همه کاری کردم».

 

این روال تا زمان دانشگاه آقای نوروزی ادامه داشته تا اینکه به این فکر می‌افتد، زندگی خود را تغییر دهد « به این فکر افتادم تا کاری داشته باشم که هم درآمد خوبی داشته باشد

و هم برای کسانی مانند خودم شغل ایجاد شود». گلخانه‌ای را با سرمایه ۵ - ۶ میلیون اجاره می‌کند اما سال اول با ضرر سنگین روبه‌رو می‌شود.

 

ناامیدی واژه‌ای است که برای کارآفرین معنا ندارد. آقای نوروزی نیز به دنبال راهی برای جبران ضرر و ادامه راه است تا اینکه ایده‌ای به ذهنش می‌رسد

« تصمیم گرفتم که کشت زیر پلاستیک را در گلخانه امتحان کنم. ابتدا همه من را مسخره می‌کردند چون این کار در فضای باز جواب می‌دهد اما در گلخانه که خودش یک محفظه پلاستیکی است

معلوم نبود جواب بدهد یا نه».

 

با این کار ۳ برابر سال اول سود می‌کند به گونه‌ای که ضرر سال گذشته را نیز جبران می‌کند، به عنوان کارآفرین برتر شناخته می‌شود و راه را ادامه می‌دهد تا امروزی که از هر هزار متر گلخانه‌اش ۲۵ تا ۳۰ تن محصول تولید می‌شود.

 


تولید نیاز به حمایت دارد

 محصولاتش را به پایانه صادراتی می‌فرستد اما اعتقاد دارد این روش فقط به نفع واسطه است و تولیدکننده به دلیل عدم شناخته شدن و عدم تبلیغ مناسب سود چندانی نمی‌برد. این موضوع سبب شده که این جوان خوش آتیه استان فارس با همکاری شرکت تعاونی گلخانه‌سازان که در زمینه صادرات محصولات فعالیت می‌کند، به فکر زمینه‌ای برای صادرات مستقیم باشد تا سود حاصله به جیب تولیدکننده برود نه واسطه‌ها. سعید نوروزی هم اکنون توانسته محصولات خود را به کشور روسیه صادر نماید.

چیزی امثال آقای نوروزی را به حرکت درآورده همت و غیرت خودشان است اما این مسئله مانع از حمایت مسئولان از آنان نیست در این میان بسیج سازندگی نیز با کمک‌های خود تلاش می‌کند عرصه را برای فعالان اقتصاد مقاومتی باز کند.


به گفته نوروزی بسیج سازندگی بوانات هر جا هر کمکی می‌توانسته انجام داده که از جمله آنها ارائه تسهیلات ۲۰ میلیون تومانی در قالب تسهیلات اقتصاد مقاومتی است. اصغر رضوی‌دوست،

مسئول بسیج سازندگی شهرستان بوانات عرصه‌های فعال اقتصاد مقاومتی این شهرستان را دامداری و کشاورزی معرفی می‌کند.

 

 نمونه‌های موفق اقتصاد مقاومتی نشان می‌دهد که بیش از هر چیز همت و تلاش است که می‌تواند از یک جوان یک کارآفرین موفق بسازد

هرچند در این میان نقش حمایت و سرمایه را نیز نمی‌توان نادیده گرفت اما آنچه پایه و اساس است، تلاش و همت است.مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر: