آخرین اخبار
کد خبر: ۱۲۹۵۸۷
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۵
پس از ۸ سال دوری:
با حضور فرمانده قرارگاه امام علی (ع) و فرمانده سپاه فجر استان فارس به خانواده شهید سردار اسکندری اعلام شد که پیکر پاک این شهید پیدا شده و به زودی به شهر و زادگاهش منتقل می‌شود.
 سردار شهید عبدالله اسکندری در سال 1337 در قصرالدشت شیراز به دنیا آمد و در سال 1358 وارد سپاه شد. این شهید در تمام هشت سال دفاع مقدس در جبهه حضور داشت. نخستین حضور وی در جبهه سوسنگرد بود. شهید اسکندری از یاران و همرزمان سردار جاویدالاثر حاج احمد متوسلیان بود و در مدت حضور در جبهه‌ها تک‌تیرانداز، تیربارچی، نیروی اطلاعات شناسایی و… بود.

در عملیات خیبر فرمانده سپاه لار بود. در عملیات بدر جانشین فرمانده گردان، در والفجر 8 جانشین رئیس ستاد تیپ الهادی بود و در عملیات‌های کربلای 1، 3، 4، 5 و 8 رئیس ستاد تیپ الهادی بود. شهید اسکندری در عملیات والفجر 10 جانشین تیپ مهندسی و در عملیات بیت‌المقدس4 فرماندهی تیپ مهندسی را بر عهده داشت.

از دیگر مسئولیت‌های وی فرماندهی مهندسی رزمی 46 امام هادی (ع)، فرماندهی تیپ 46 امام هادی(ع)، فرماندهی مهندسی رزمی قرارگاه مدینه منوره، فرماندهی مهندسی تیپ 42 قدر و فرماندهی مهندسی رزمی جبهه مقاومت بود.او در عرصه‌های سازندگی هم فعالیت داشت که در احداث سد کرخه احداث جاده نیریز در استان فارس، طرح توسعه نیشکر، اجرای طرح‌های سد و بسیاری دیگر از فعالیت‌های جهادی سهم ویژه‌ای داشت.

شهید اسکندری، انسان مسئولیت پذیری بود که در نهادهای مختلف از جمله بنیاد شهید به عنوان مدیرکل بنیاد شهید و امورایثارگران استان فارس  و سمت‌های مختلف خدمت کرد. در عین حال بسیار «صندلی گریز» بود؛ یعنی در طول دوران خدمت به هیچ عنوان به دنبال پست و شغل نبود. به همین دلیل به هر جایی که به او ماموریت خدمت می‌دادند، می‌رفت و زمانی که مدت زمان خدمت و ماموریت تمام می‌شد، بسیار راحت پست و محل خدمت خود را تحویل می‌داد.

بعد از پایان جنگ سردار دو سالی در منطقه فعالیت داشت اما بعد به شیراز آمد و در پنج سال از اواخر دهه 80 تا ابتدای دهه 90 مدیریت بنیاد شهید و امور ایثارگران شیراز را بر عهده داشت. سردار اسکندری بسیار با خانواده شهدا انس داشت.

پس از بازنشستگی نیز به تبعیت از امر رهبری در دفاع از حرم اهل بیت به سوریه رفت و در دفاع از حرم حضرت زینب کبری (س) در اولین روزهای خرداد در حلب 1393به شهادت رسید. بنا به روایت‌های منتشر شده پیکر ایشان به دست گروه اجناد الشام افتاد و سر وی توسط یکی از فرماندهان این گروه تروریستی تکفیری از تن جدا شد. از سردار اسکندری به عنوان نخستین مدافع حرمی یاد می‌کنند، که به مانند مولایش حضرت سیدالشهدا (ع) سر از بدنش جدا شده است.

جزئیات تدفین پیکر شهید اسکندری؛ مراسم تشییع روز عاشورا برگزار می‌شود

سردار یدالله بوعلی فرمانده سپاه فجر استان فارس در حاشیه دیدار با خانواده شهید اسکندری و اعلام پیدا شدن پیکر پاک این شهید بزرگوار اظهارداشت: پیکر پاک شهید اسکندری روز پنجشنبه به سومین حرم اهل بیت منتقل خواهد شد.

پیکر سردار شهید

 وی با بیان اینکه بنا بر هماهنگی و خواست خانواده شهید مراسم تشییع پیکر این شهید بزرگوار روز عاشورا برگزار خواهد شد، گفت: پیکر مطهر در گلزار شهدای شیراز در دارالرحمه در مکان کنونی یادمان شهید به خاک سپرده خواهد شد.

فرمانده سپاه فجر استان فارس افزود: در فاصله روز پنجشنبه تا تشییع پیکر شهید برنامه‌های مختلفی برنامه‌ریزی و اجرا خواهد شد.

 12 بهمن ماه سال 93 همزمان با سالروز طیعه‌ پیروزی انقلاب اسلامی ایران، با حضور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس، مقبره‌ نمادین سردار بی‌سر مدافع حرم، عبدالله اسکندری، در گلزار مطهر شهدای شیراز و در کنار مقبره شهید عباس دوران رونمایی شد.

انتهای پیام/
نام:
ایمیل:
* نظر: