آخرین اخبار
کد خبر: ۱۳۰۱۷۸
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۲
محمد قائدی، ۱۵ دی ماه، سالروز تاسیس گزینش به فرمان امام خمینی(ره) در مصاحبه ای لزوم رعایت صلاحیت ها در جذب و گزینش معلمان را یاد آور شد.
به گزارش خبرگزاری تنویر ، محمد قائدی دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان فارس در مصاحبه ای گفت: جذب و گزینش؛ مسئله ای که مدت هاست آموزش و پرورش را درگیر خود کرده و ثمره آن وجود برخی معلمانی است که دارای صلاحیت کافی برای امر تعلیم و تربیت نیستند.

ایشان افزود: گزینش نابخردانه و معیوب در آموزش و پرورش که از چند مسئله ساده میگذرد و همان مسائل نیز توسط کاسبان آموزشی به صورت کتاب، جزوه، صفحات و.... به فروش گذاشته می شوند. فرایند گزینش نادرست، مرکز ثقل نظام تعلیم و تربیت را بی هدف و معیوب ساخته است. بی توجهی به ویژگی های علمی، عملی، فرهنگی و.... در نتیجه خلاصه شدن گزینش دانشگاه فرهنگیان به چندین سوال تکراری باعث عدم شناخت دقیق روحیات فرد شایسته معلمی است، همچنین عدم روزآمدی قانون گزینش معلمان و کارمندان مصوب سال ۱۳۷۴ یکی دیگر از معایب آن است که فرد را فقط در قاموس ظاهری می نگرد و از نگاه های میدانی تا بررسی شخصیت مجازی او ناتوان است.

قائدی تاکید کرد: جایگزین شدن پروژه محوری و گزینش چند مرحله ای براساس ساحت های شش گانه سند تحول امری ضروری است که باید با کارشناسی دقیق برای اجرای آن برنامه ریزی کرد.

این مقام بیان داشت: علی رغم فرمایش مقام معظم رهبری در سال ۱۳۹۹ نسبت به رعایت صلاحیت ها در جذب و گزینش معلم که چند سالی از آن می گذرد اکنون شاهد ارائه طرح هایی از طرف مسئولین بالا دستی هستیم که با ایجاد گفتمان هایی مانند طرح ۳+۱، گزینش چند مرحله ای، افزایش معدل مشروطی و....سعی بر تغییری در این مسئله دارند اما بایستی توجه شود هر تغییری مطلوب و صحیح نیست! به طور خلاصه مسائل گزینشی را صرفا نباید مشروط به دانشجومعلمان کرد بلکه جذب استاد، کادر اداری و حتی افرادی که گزینش کننده اند، خود باید از فیلتر های مناسب دینی، اخلاقی، علمی و...بگذرند تا در نهایت شاهد رسیدن به فضای تعلیم و تربیتی مطلوب باشیم.
نام:
ایمیل:
* نظر: