شنبه ۲۹ تير ۱۳۹۸
berooz
۱۶:۴۱:۳۳
کد خبر: ۳۳۳۸۰
تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۳۹۳ - ۱۱:۲۷
استاد امر به معروف و نهی از منکر:
امام حسین(ع) برای امر به معروف رفت و شهید شد، لذا هدف امام حسین(ع) امر به معروف و نهی از منکر است که امروزه روی زمین مانده است و رهبر آن را واجب فراموش شده می خواند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج پیشکسوتان به نقل از تنویر، علی تقوی کارشناس فرهنگی نهاد رهبری در سخنان پیش از نماز جمعه این هفته با اشاره به اهمیت و ضرورت احیاء امر به معروف و نهی از منکر خاطر نشان کرد: در جامعه امروزی امر به معروف و نهی از منکر مورد بی مهری ما قرار گرفته است که مقام معظم رهبری در این رابطه می فرمایند: امر به معروف و نهی از منکر مثل نماز واجب است و کسی که نهی از منکر نمی کند همانند کسی است که نماز نمی خواند و کسی که احیاء نمی کند مانند کسی است که نماز را احیاء نکرده باشد.

کارشناس ارشد تفسیر قران با اشاره به آیات الهی یاد آور شد: در قرآن کریم 120 آیه در رابطه با امر به معروف و نهی از منکر آمده است که این نشان از اهمیت این موضوع است لذا در همین رابطه 12 هزارو 500 کلید واژه در رابطه با امر به معروف و 120 فیش کامل سخنرانی رهبری در سایت مقام معظم رهبری پیدا می شود.

وی اضافه کرد: حاصل این همه احدایث و آیه های قرآن و سخنان رهبری در قالب کتابی با عنوان واجب فراموش شده معرفی می گردد.

تقوی با اشاره به سخنان امیر المومنین (ع) افزود: حضرت علی (ع) می فرمایند: همه اعمال خوب که در جایگاه خداوند است در مقابل امر به معروف و نهی از منکر هیچ نیست مگر قطره ای در دریا، لذا قرآن کریم نیز اهمیت و ضرورت امر به معروف و نهی از منکر را برای ما متذکر می شود.

امر به معروف و نهی از منکر امروزه روی زمین مانده است

کارشناس فرهنگی نهاد رهبری با اشاره به هدف امام حسین(ع) گفت: امام حسین(ع) برای امر به معروف رفت و شهید شد، لذا هدف امام حسین(ع) امر به معروف و نهی از منکر است که امروزه روی زمین مانده است و رهبر آن را واجب فراموش شده می خواند.

وی ادامه داد: فریضه بالاتر از فضیلت است لذا اگر همه واجبات را انجام دهیم و نسبت به امر به معروف و نهی از منکر بی تفاوت باشیم در آخرت کارنامه قبولی به ما نمی دهند.

تقوی با اشاره به سخنان رهبری خاطر نشان کر: مقام معظم رهبری می فرمایند: من می خواهم این واجب فراموش شده اسلام را به یاد شما و به یاد اسلام بیاورم، زیرا امروزه در جامعه ای زندگی می کنیم که پر از فساد و منکر و تباهی است.

امر به معروف و نهی از منکر جزء واجب دینی است

مدیر حوزه و دانشگاه با اشاره به کم کاری مردم و مسئولین در این واجب فراموش شده یاد آور شد: امر به معروف و نهی از منکر جزء واجب دینی است و نباید در این امر واجب تک خوری کرد، مردم در این حوزه کم کاری کرده اند زیرا بعضی ها این امر را می بینند و انجام نمی دهند و بی تفاوت از کنار آن عبور می کنند و می گویند این کار مسئولین است ، البته که قران می فرماید: شما به عنوان مردم به کمک مسئولین بیایید.

کارشناس فرهنگی نهاد رهبری ادامه داد: ما همه در یک کشتی هستیم و باید در جامعه اثر گزار باشیم که این نیاز به آموزش دارد، اگر فرهنگ به من چه و به تو چه در جامعه حاکم شود، آن جامعه به تباهی و نابودی دچار می شود.

تقوی گفت: در ماه مبارک رمضان روزه خواری در ملاء عام مشاهده می شود، بی حجابی وارد جامعه شده است لذا بر فرد فرد ما واجب است که این واجب فراموش شده را از احادیث ائمه، 120 آیه قرآن، سخنان رهبری و مراجع تقلید الگو برداری کنیم.

این مسئول یادآور شد: امر به معروف یک کار خوب نیست، بلکه یکی از واجبات دینی است که به دلیل سختی های موجود در این راه روی زمین مانده است، لذا واجب است هر اداره و هر یک از گروه های مردمی در خود یک گروه امر به معروف و نهی از منکر تشکیل دهند تا از خون شهید ریخته شده دفاع کرده باشیم.

مسئولان از آمرین دفاع کنند

وی خطاب به مسئولین گفت: هر انسانی حق دارد در همه موارد نهی از منکر کند لذا مسئولان امر دفاع از آمرین را در دستور کار خود قرار دهند.

کارشناس فرهنگی نهاد رهبری ادامه داد: کسانی که بد حجاب هستند، کافر نیستند، بلکه آدمی هستند که اشتباه می کنند لذا علماء با لباس روحانیت، آقایان با محاسن و تسبیح و خواهران با حجاب کامل در جامعه حضور داشته باشند.

مدیر حوزه و دانشگاه یادآور شد: بیائید همدیگر را دوست داشته باشیم زیرا ما با گنهکاران مشکل نداریم، با گناهشان مشکل داریم لذا چرا افراد مومن از گنهکاران متنفر هستند، وقتی که مومن گناه را می بیند و با زبان خود متذکر نمی شود.

پایمال کردن خون شهدا با سکوت دربرابر منکر

کارشناس ارشد تفسیر قرآن با اشاره به کم کاری مسئولین و مردم خاطر نشان کرد: شبکه های ماهواره ای برنامه زنده علیه امر به معروف دارند و هر روز هم آن را گسترش می دهند لذا سکوت من و شما در برابر منکرات خون شهداء را پایمال می کند.

تقوی در پایان گفت: اگر تا به امروز امربه معروف و نهی از منکر انجام نمی دادیم، از امروز شروع کنیم و روزی 3 الی 5 تذکر بدهیم و مردم را دوست بداریم و بر سر سفره اهل بیت(ع) بنشانیم.

نام:
ایمیل:
* نظر: