پنجشنبه ۲۷ تير ۱۳۹۸
berooz
۲۲:۴۴:۵۷
کد خبر: ۶۷۲۸۵
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۴ - ۲۱:۰۱
مجمع ناشران انقلاب اسلامی با اشاره به سخنرانی سلمان رشدی در نمایشگاه کتاب فرانکفورت بیانیه‌ای صادر کرد و گفته است: مجمع ناشران انقلاب اسلامی به حرمت وجود نازنین رسول خدا(ص) و حرمت حکم جاودانۀ نائب‌الامام خمینی کبیر، در این نمایشگاه حاضر نخواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج هنرمندان فارس وبه نقل از فرهنگ نیوز، مجمع ناشران انقلاب اسلامی در خصوص سخنرانی سلمان رشدی در نمایشگاه کتاب فرانکفورت بیانیه‌ای صادر کرد که به این شرح است:

باسمه‌تعالی

 

«من به تمام دنیا با قاطعیت اعلام می‌کنم که اگر جهانخواران بخواهند در مقابلِ دین ما بایستند، ما در مقابل همۀ دنیای آنان خواهیم ایستاد.» امام خمینی(رحمه‌الله علیه)

 

انقلاب اسلامی ایران یک انقلاب عمیقاً فرهنگی است که بر پایۀ آموزه‌های وحیانی پیامبر گرامی اسلام شکل گرفت و به برکت وجود مقدس حضرت رسول(ص)، قریب به چهار دهه است که خواب مستکبرین عالم را آشفته کرده است. بی‌دلیل نیست که گاه و بی‌گاه و با بهانه و بی‌بهانه به ساحت این وجود مقدس هجمه و جسارت می‌کنند تا شاید به خیالشان اجازه ندهند قلوب بیشتری شیفتۀ آیین و مرام این اسوۀ حسنه شود.

 

نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت امسال عرصۀ دیگری از این تلاش‌های تفرقه‌افکن و واگرایانه شد و علی‌رغم ادعاهای فراوان این نمایشگاه مبنی بر بی‌طرفی، رسماً اعلام کردند که سلمان رشدی، نویسندۀ مهدورالدم کتاب آیات شیطانی، سخنران کنفرانس خبری افتتاحیۀ نمایشگاهشان خواهد بود و با موضوع «اهمیت آزادی بیان» به ایراد سخن خواهد پرداخت. طبعاً این رفتار سیاسی، با اعتراض متین قاطبۀ تشکل‌های باغیرت نشر ایران و درخواست جدی برای تجدیدنظر روبرو شد؛ اما لحن غیرمؤدبانه و پاسخ بی‌ملاحظۀ مدیران نمایشگاه در ابراز افتخار و خوشحالی از این اقدام و حمایت همه‌جانبه‌شان از سلمان رشدی نشان داد که تا چه میزان سیاست‌های ضداسلامی و نفوذ صهیونیزم می‌تواند در تاروپود یک رویداد ظاهراً فرهنگی مؤثر واقع شود.

 

طنز تلخ ماجرا آنجاست که نویسنده‌ای که به مقدسات یک‌ونیم میلیارد انسان در سراسر جهان صریحاً توهین کرده است، قرار است در مورد اهمیت «آزادی بیان» سخن براند و امروز نمایشگاهی داعیۀ دفاع از آزادی بیان دارد که ده سال تمام به نشر ایران اجازۀ حضور در نمایشگاه و ارائۀ یک جلد از کتاب‌هایش را نمی‌داد؛ نمایشگاهی دم از آزادی بیان می‌زند که عرضۀ یک عنوان کتاب در نقد جنایات صهیونیست‌ها و دفاع از مردم مظلوم فلسطین را در خود برنمی‌تابد.

 

آنچه مسلم است، یک طراحی سیاسی دقیق و حساب‌شده پشت این برنامه وجود دارد و این دعوت، زمانی معنادارتر می‌شود که می‌بینیم یکی از بزرگ‌ترین کشورهای اسلامی یعنی اندونزی، میهمان ویژۀ این نمایشگاه است و اعتراض‌های مختلف فعالان فرهنگی مسلمان و تشکل‌ها و ناشران بین‌المللی با پاسخ منفی و بی‌پروای مسئولان نمایشگاه روبرو می‌شود. بدون‌شک دولت ما و ناشران عزیز ما در آستانۀ یک آزمون هستند. دشمن می‌خواهد غیرت و انسجام فرهنگی ما را به‌ویژه پس از مذاکرات هسته‌ای بسنجد و به‌خیالش بتواند اندک خللی و یا سستی بیابد و تدارک رخنه‌ای نماید و مرزهای اعتقادی‌مان را فرسنگ‌ها جابجا کند. زهی خیال باطل!

 

امروز نیز مانند همیشه، ایران سربلند، به‌عنوان مبداء صدور حکم تاریخی امام خمینی(ره) و بیرق‌دار مبارزه با مستکبران عالم، الهام‌بخش جهان اسلام است و تیری که امام در دو دهه قبل رها نمود، قطعاً روزی به قلب هتاکان خواهد نشست.

 

دولت و ملت ایران اسلامی هم‌دل و هم‌زبان‌اند و یقیناً نمی‌توانند حضور نحس این نویسندۀ هتاک را در پیشانی نمایشگاه فرانکفورت برتابند و یکپارچه با عدم‌حضور در نمایشگاه، به این دهن‌کجی آشکار، واکنش نشان می‌دهند و اجازه نمی‌دهند مرزهای فرهنگی و اعتقادی لگدمال اجانب شود.

 

مجمع ناشران انقلاب اسلامی، به‌عنوان تشکلی که البته از ماه‌ها قبل، برنامه‌ریزی جامعی را برای یک حضور قوی فرهنگی تدارک کرده بود،ور  و از همۀ مسئولان، ناشران و تشکل‌هایی که برای حضور فعالانه برنامه‌ داشتند، دعوت می‌کند با به رخ کشیدن غیرت دینی خود، یک‌پارچه، هماهنگ و عزتمندانه، از حضور در نمایشگاه اعلام انصراف کنند.

 

بی‌تردید، این رخداد پیش‌آمده، آزمونی جدی و فرصتی برای عرض ارادتی مجدد به ساحت اسلام ناب محمدی و مبارزه با صهیونیزم جهانی و دارای پیامی روشن برای دست‌اندرکاران نمایشگاه فرانکفورت برای خارج شدن از چنبرۀ سیاست‌بازان و اختلاف‌انگیزان خواهد بود.

 

نام:
ایمیل:
* نظر: