آخرین اخبار
گزارش
22 بهمن 93
هانیه پورحسین/ خبرگزاری ایسنا
bolet22 بهمن 93
هانیه پورحسین/ خبرگزاری ایسنا
22 بهمن 93
محسن تورع/ خبرگزاری نسیم
bolet22 بهمن 93
محسن تورع/ خبرگزاری نسیم
22 بهمن 93
عباس امیری/ روزنامه سبحان
bolet22 بهمن 93
عباس امیری/ روزنامه سبحان
کد خبر: ۹۴۵۱۸
تاریخ انتشار: ۰۶ آبان ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۹
آموزش خبرنگاری
یکی از فنونی که به نظر می رسد می بایست امروز بیش از گذشته دانشجویان به آن توجه کنند، رسانه و مهارت های بکارگیری آن است؛ چرا که با آغاز جنگ نرم دشمنان انقلاب اسلامی و افتخار دانشجویان مسلمان به سردوشی افسری در این جنگ از سوی فرمانده، قطع یقین نیازمند تسلط این افسران به ابزارهای ویژه چنین جنگی است.
در روزگاري كه یک موبايل هم تلفن همراه است، هم دوربين عكاسي، هم یک ضبط صوت هم دفترچه يادداشت هم مرورگر وب و... یک خودكار هم قلم نوشتن است هم چراغ مطالعه دارد هم صدا ضبط مي كند... یك پرينتر هم زيراكس مي گيرد هم اسكن ميكند هم چاپگر است...
 
در روزگاري كه رقابت صنعت ها بر سر كاربرد بيشتر گرفتن از توليدات است. تو آدميزاد هم موظفي كه خودت را به فنون و كابردهاي مختلف مجهز كني. خاصه اينكه دانشجو هم باشي و کلی ادعا هم داشته باشی و در دانشگاه خود را جزء قشر پیشرو بدانی. در این میان یکی از فنونی که به نظر می رسد می بایست امروز بیش از گذشته دانشجویان به آن توجه کنند، رسانه و مهارت های بکارگیری آن است؛ چرا که با آغاز جنگ نرم دشمنان انقلاب اسلامی و افتخار دانشجویان مسلمان به سردوشی افسری در این جنگ از سوی فرمانده، قطع یقین نیازمند تسلط این افسران به ابزارهای ویژه چنین جنگی است.
 
حال باید دانست که خبرها – اعم از تصویر و یا متن- تیرهای جنگ نرم می باشند و حال که نگاهمان به خبر اینگونه تغییر پیدا می کند باید از انتشار هر خبر هدفی را دنبال کرد و همیشه باید از خودتان بپرسید: «خب، کی چی؟ « ،» چه چیزی اینجا تازه رخ داده که می خواهم آن را گزارش کنم؟ « ،» این خبر اصلاً درباره چی هست؟ ،» خود را به جای خواننده بگذارید: «چرا دارم این خبر را می خوانم؟ ،»
 
 
«چرا باید این خبر برای خواننده جذاب باشد؟ » سئوالاتی که اگر مطرح نشود قطعاً تیرهای جنگ نرم را بدون هدف گیری صحیح استفاده کرده ایم که حتی ممکن است گاهاً با بازدید بسیار خوبی هم مواجه گردد؛ اما آیا در جنگ نرم باعث موفقیتی شده است؟!
 
البته باز از آنجایی که از یک سو انجام کار خبری و فنون خبر نویسی امروزه روز دیگر فقط در چهارچوب نگارش یک خبر متنی خلاصه نمی شود و گاهاً یک تصویر به جای صدها کلمه در انتشار یک خبر کاربرد دارد و از سویی دیگر قطعاً به دلیل نوع فعالیت های دانشجویی و محدودیت نیروهای فعال در این عرصه باید به این نکته توجه داشت که دانشجوی خبرنگار می بایست به نوعی خودکفایی در فنون خبرنگاری دست یابد و توانایی هم زمان استفاده از مهارت های مختلف خبری را دارا باشد که از آن می توان به عنوان خبرنگار چند مهارته یاد کرد.
 
باید متذکر شد که تبدیل شدن دانشجو به یک خبرنگار خودکفا به معنای استاد شدن در همه مهارت ها نیست بلکه انجام کارها بصورت قابل قبول و در حدی که توان بیرون کشیدن گلیم خود را در رخدادهای خبری داشته باشد مورد نظر و تأکید می باشد و آموزش خبرنگاری در کمتر از یک ساعت که توسط خبرنامه دانشجویان ایران ارائه گردیده دقیقاً در پاسخ به این نیاز بوده که امید آن می رود در جهت آموزش و ارتقای کیفی افسران جوان جنگ نرم به کار آید.
 
شما می توانید جزوه با مطالعه این کتاب آموزش خبرنگاری، اولین قدم های ورود به این عرصه را محکم بردارید:
 
به منظور دانلود کتاب آموزش خبرنگاری، روی تصویر زیر کلیک نمایید.
نام:
ایمیل:
* نظر: