یادداشت و گفتگو
قنوت سرخ
یادداشت/حسین قدیانی
boletقنوت سرخ
خطر جنگ، واقعی یا ساختگی؟
یادداشت/ دکتر شعبانعلی رمضانیان
boletخطر جنگ، واقعی یا ساختگی؟
می‌گفت هیچ وقت بسیج را رها نکنید
شهید مدافع حرم حسین معزغلامی؛
boletمی‌گفت هیچ وقت بسیج را رها نکنید
کد خبر: ۱۰۵۸۸۸
تاریخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۸
مسئول سازمان بسیج عشایری کشور:
رئیس سازمان بسیج عشایری گفت: بسیج، عشایر را با سلاح‌های تولید داخل که از طریق وزارت دفاع تامین می‌شود و سلاح‌های ویژه‌ای که در اختیار این عزیزان قرار می‌دهد، مسلح می‌کند، تا علاوه بر تامین امنیت حوزه سرزمینی خود، در امنیت کلی کشور نیز سهیم باشند.
سردار «پاشا محمدی» مسئول سازمان بسیج عشایری کشور درباره فعالیت‌های این سازمان به مناسبت 29 اردیبهشت (روز قشر بسیج عشایری) اظهار داشت: 29 اردیبهشت سالروز حضور نمایندگانی از جامعه عشایری کشور خدمت امام راحل است، که در سال اول پیروزی انقلاب صورت گرفت و در این جلسه برای اولین بار امام (ره) از عشایر به عنوان ذخیره های انقلاب و مملکت یاد کردند؛ لذا همین امر سبب نام‌گذاری این روز به نام سالروز بسیج عشایری شد.

وی افزود: از این روی هرساله به همین مناسبت برنامه هایی را در سطح جامعه عشایری کشور برگزار می‌کنیم، که امسال به دلیل تقارن روز قشر بسیج جامعه عشایری با روز انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا، برنامه های این روز را در طول ماه جاری در استان‌ها برگزار کردیم.

سردار محمدی ادامه داد: جامعه عشایری کشور از چنان جایگاهی در نظام جمهوری اسلامی ایران برخوردار است، که  امام راحل قریب به ۵۰ بار عشایر را در رده نیروهای مسلح ذکر و عشایر را به اوصافی مانند مرزداران غیور، حافظان هویت اسلامی و مردمانی دین‌مدار معرفی می‌کنند و در یک جمله می‌فرمایند: «عشایر ذخایر انقلابند».

وی همچنین درباره جامعه عشایری کشور بیان داشت: جامعه عشایری کشور جمعیتی بالغ بر حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از هموطنان قوم آذری، لر، کرد، عرب، ترکمن، بلوچ و فارس را شامل می‌شوند، که در قالب ۱۰۴ ایل و ۵۵۰ طایفه زندگی کوچ‌نشینی دارند.

مسئول سازمان بسیج جامعه عشایری کشور اضافه کرد: علی‌رغم جایگاه مهم عشایر در کشور، متاسفانه خشکسالی‌های پی در پی و ضعیف بودن زیرساخت‌ها در جامعه عشایری موجب شده تا رشد منفی جمعیت را در جامعه عشایر شاهد باشیم؛ لذا امیدواریم در برنامه ششم توسعه و ان‌شاءالله با انتخاب یک نامزد اصلح برای ریاست جمهوری ایران اسلامی و روی کار آمدن یک دولت با روحیه جهادی، علاوه بر احیای جامعه عشایری، شاهد مهاجرت معکوس باشیم.

وی همچنین با بیان اینکه در حال حاضر از کل جامعه عشایری کشور بالغ بر ۵۲۵ هزار نفر به عضویت بسیج نایل آمده اند، تصریح کرد: در شرق و شمال غرب کشور، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بر بستر جامعه عشایری و مردم بومی و محلی کشور، امنیت پایدار مردمی را پیاده‌سازی کرده است، به عبارت دیگر پایگاه‌های امنیتی ما با محوریت سران طوایف، ایلات، عشایر و بومیان منطقه اعم از شیعه و سنی بنیان نهاده شده و امروز می‌توانیم ادعا کنیم که در مرزهای شرقی و شمال غرب کشور دارای امنیت پایدار مردمی هستیم.

سردار محمدی با اشاره به اینکه امنیت پایدار مردمی، امنیتی کم هزینه و مستمر است، تاکید کرد: در این شکل از امنیت، مردم بومی منطقه در کنار زندگی روتین و نقش آفرینی‌های معمول خود، در عرصه دفاعی و امنیتی هم نقش آفرینی می‌کنند؛ زیرا عزیزان بسیجی را توانستیم در گردان‌های بیت المقدس، عاشورا، الزهرا و الکوثر سازماندهی کنیم و برای حفظ و ارتقاء سطح آمادگی دفاعی این عزیزان در رزمایش‌های سالانه بسیج و سپاه حضور دارند؛ پس بدین ترتیب می‌توان گفت که در عرصه دفاعی و برقراری امنیت پایدار، عشایر نقش مهمی دارند.

وی با بیان اینکه عشایر به سلاح‌های ویژه نیز مسلح می‌شوند، عنوان کرد: در راستای فرمایشات رهبری در خصوص توجه به تسلیح عشایر، بسیج، عشایر را با سلاح های تولید داخل که از طریق وزارت دفاع تامین می‌شودو سلاح‌های ویژه‌ای که در اختیار این عزیزان قرار می‌دهد، مسلح می‌کند، تا علاوه بر تامین امنیت حوزه سرزمین خود، در امنیت کلی کشور نیز سهیم باشند.

مسئول سازمان بسیج جامعه عشایری در ادامه با اشاره به نقش جامعه عشایری در دفاع مقدس، عنوان کرد: عشایر در دوران جنگ تحمیلی، نخستین نفراتی بودند که در مقابل رژیم بعثی مقاومت کردند، که ماحصل آن تقدیم ۱۰ هزار شهید بود؛ جامعه‌ای با دو درصد جمعیت، پنج درصد از شهدای هشت سال دفاع مقدس را دارد و این برگه زرینی برای عشایر به حساب می‌آید.

سردار محمدی با اعلام اینکه جامعه عشایری کم‌هزینه و پربازده، امروز در خط مقدم تحقق اقتصاد مقاومتی هستند، تأکید کرد: بسیج عشایری در نظر دارد برای بهبود زیرساخت‌های زندگی عشایر با همکاری قرارگاه محرومیت‌زدایی سپاه که بهسازی زیرساخت‌های 100 دهستان محروم را عهده دار شده، در این زمینه نیز تلاش‌های خود را انجام دهد.

وی همچنین به بخشی از برنامه‌های فرهنگی و آموزشی بسیج عشایری برای جامعه عشایر کشور نیز اشاره کرد و گفت: بسیج جامعه عشایری فقط به مسایل امنیتی و دفاعی توجه نمی‌کند، بلکه به مسایل فرهنگی و آموزشی و حتی کمک به معیشت خانواده‌های عشایر توجه دارد، که به عنوان مثال می‌توان به معرفی داوطلبان تحصیل در حوزه های علمیه به مدارس حوزه های علمیه کشور و کمک به آموزش و پرورش برای پر کردن خلأهای آموزشی عشایر اشاره کرد.

مسئول سازمان بسیج جامعه عشایری کشور سپس با گلایه از مسئولان کشور و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی بیان کرد: برای جلوگیری از از مهاجرت عشایر به شهرها لازم است که زیرساخت‌های توسعه انسانی را در جامعه عشایری بهبود ببخشیم، به همین خاطر نیازمند آن هستیم که منابع لازم از سوی دولت پرداخت شود، با این حال بسیج عشایری با کمک بانک مهر اقتصاد مبلغ پنج میلیون تومان وام قرض‌الحسنه به این عزیزان اعطا می‌کند، که البته این کمک محدودی است که بسیج می‌تواند برای این قشر از جامعه داشته باشد.

نام:
ایمیل:
* نظر: